Mt McKinley (Denali) 6194m, maj 2008

Razgovori sa dozom adrenalina!

Moderator: :-)

Mt McKinley (Denali) 6194m, maj 2008

Postby nona » 17 Mar 2008, 11:19

Image

16 maja pet alpinista iz Vancouver-a, medju kojima ”zonzoni” Goran, Zoka i Radmila (plus Laura i Vince) krece u osvajanje Denalija (Mt McKinley-a), najviseg vrha Sjeverne Amerike.
Ova kespedicija interesantna je po mnogocemu, prije svega po tome sto je to prva ”carbon neutral” ekspedicija.
Pitanja u vezi plana ekspedicije, Denalija, opreme, hrane, priprema, sponzorisanja kao i to sta podrazumjeva ”carbon neutral” mogu se postavljati ovdje, Zoka i ekipa su obecali dati odgovore na sve sto mogu.
I jos jedna stvar, ekipa sa sobom nosi zastavu Zone-2000, jednu od onih koja je vec bila na planinama od BiH, Slovenije preko Juzne Amerike (Aconcagua) do citavog niza najpoznatijih vrhova USA i Kanade…
Sajt na kome ce se moci pratiti tok uspona ekspedicije http://cleanenergydenali08.com/
Sav materijal (fotografije i informacije) koji dobijemo mimo zvanicnih koje ce se objavljivati na navedenom sajtu, prikacit cemo ovdje na forumu i… navijati iz sveg srca.
nona

Postby Veki » 18 Mar 2008, 10:07

Samo naprijed, uz vas smo.
Veki

Postby Zoka » 18 Mar 2008, 14:44

Hvala Veki.
Podrska ce nam biti i te kako potrebna.
Z
Alpinist #112, Alpinisticki Savez R BiH
AO PD "Konjuh" Tuzla
Zoka

Postby nona » 18 Mar 2008, 14:55

Zoka, evo jedno pitanje, zasto ste odredili sredinu maja za uspon na Denali, zar to nije malo prerano s obzirom da je maj na sjevernoj hemisferi jos uvijek hladan. Da li je tad stabilnije vrijeme nego recimo juli, avgust... ili je nesto drugo u pitanju.
nona

Postby motika » 18 Mar 2008, 15:17

hocemo detalje, hocemo detalje, hocemo detalje... :happy :happy :happy
Chupo:"Kako sepa ove Damirove makarone!"
motika

Postby nailovamater » 18 Mar 2008, 16:17

naprijed naši forumaši! zoka, koju ste pivaru odabrali za sponzora?
bolje odrat' tabane bježeći, nego umrijet' neodranih tabana!

http://nailovamater.zone-2000.net
nailovamater

Postby Zoka » 18 Mar 2008, 17:21

nailovamater wrote:naprijed naši forumaši! zoka, koju ste pivaru odabrali za sponzora?

Napokon pravo pitanje ...
Ja se pomalo plasim ovih ozbiljnih pitanja kao sto je Nonino. :lol:
U Tvom pitanju nedostaje samo jos jedan detalj. Muzika! Znas i sam da piti bez muzike je stvarno bez veze.

Ali eto da odgovorim prvo za pivaru. Na zalost necemo imati sponzora za pivo ali ja personalno zagovaram jednu razumnu kolicinu. Naravno, necemo je moci nositi gore na Campove ali cim sletimo malom Cessnom na Kahiltna aerodrom (glecer) odmah cu zakopati u snijeg cetiri Guinness-a i litar whiskey-a.

Razlog za alkohol je sto cesto raja stigne nazad u bazni logor na aerodrom poslije uspjesnog ili neuspjesnog uspona, i ceka dugo na let nazad u Talkeetnu.

Sta drugo raditi nego napiti se od srece ili od razocarenja?

Z
AO PD "Konjuh" Tuzla
Zoka

Postby nailovamater » 18 Mar 2008, 17:23

prave riječi :-D

nailovamater

Postby Goran » 18 Mar 2008, 17:38

Postoje dva odgovora na Nonino pitanje: zvanicno i "medju nama".

Zvanican odgovor: statistike pokazuju da najvise ljudi osvoji Denali u periodu koji smo mi izabrali za uspon + sigurnije je zbog glecerskih pukotina.

Medju nama: Zoka nije mogao dobiti odmor pa smo on i ja falsifikovali statistike kako bi i druge ubjedili da idemo 17. maja.

Moram li nositi dvije majice dugih rukava ili mi je dovoljna jedna + yassa vjetrovka?
- The will to do, the soul to dare -
Sir Walter Scott
Goran

Postby nailovamater » 18 Mar 2008, 17:49

ne moraš. gore ima vjetra pa se sve brzo osuši na tebi :roll:

nailovamater

Postby Zoka » 18 Mar 2008, 17:50

nona wrote:Zoka, evo jedno pitanje, zasto ste odredili sredinu maja za uspon na Denali, zar to nije malo prerano s obzirom da je maj na sjevernoj hemisferi jos uvijek hladan. Da li je tad stabilnije vrijeme nego recimo juli, avgust... ili je nesto drugo u pitanju.

U pravu si. Mnogo je hladnije ali je i u isto vrijeme mnogo stabilnije sto se tice pukotina na gleceru i puta do kampa na 4200m.
Gledajuci statistiku u zadnjih 10 godina najvise uspjesnih uspona na Denali se napravi u prvoj sedmici Juna.

Borimo se da obezbjedimo adekvatnu opremu jer ce biti "krvolocno". Bez obzira na masu sponzora na prvoj stranici samo par od njih nam je dao nesto. Ostali nam prodaju opremu u pola cijene. Zadovoljni smo i sa time.
Malo vise o tome kasnije.
AO PD "Konjuh" Tuzla
Zoka

Postby Zoka » 18 Mar 2008, 18:00

motika wrote:hocemo detalje, hocemo detalje, hocemo detalje... :happy :happy :happy

Prvo da se zahvalim Noni sto nam je otvorio prostor na Forumu i da Vas malo davimo o ovoj expediciji. Detalja ce biti puno.

Ako bi culi Vas komentar na pojedine stvari bilo bi stavrno super. Nije vazno da li je neko od Vas iskusan sa visinom (kao Gafa ili Vlado Micic npr.) Nekad dobar savjet mozes dobiti i od raje koja nije "zagrizla" veliku planinu ali ima svoj stav o nekom detalju.

Muri nam je vec dao par savjeta koji vrijede puno. Mnogo vec znamo od raje iz Vankuvera koja je uspjesno osvojila vrh ranijih godina. Normalno je da ne mozemo sve savjete primjeniti na nas ali pomaze kada vidimo kako su drugi prosli.

Z
AO PD "Konjuh" Tuzla
Zoka

Postby Vinci » 18 Mar 2008, 18:58

Sretno, zonzoni!
Vinci

Postby Goran » 18 Mar 2008, 20:07

Zoka wrote:Borimo se da obezbjedimo adekvatnu opremu jer ce biti "krvolocno". Bez obzira na masu sponzora na prvoj stranici samo par od njih nam je dao nesto. Ostali nam prodaju opremu u pola cijene. Zadovoljni smo i sa time.
Malo vise o tome kasnije.

Pa ni kod babe nema dzabe, a ne u kapitalizmu, samo li se nesto zalis.

Ja se nisam nadao da ce nam neko bilo sta ponuditi. Kontao sam, pa u samom Vankuveru vjerovatno imas 100 ljudi koji su se nekim najludjim rutama popeli na Denali. Ali hajde, danas je vazno biti "carbon neutral" :cool:
Sve u svoje vrijeme!
- The will to do, the soul to dare -
Sir Walter Scott
Goran

Postby Zoka » 18 Mar 2008, 21:33

Ko se to zali?
Vidi se da vise ni ne citas do kraj postove ili mailove. :lol:

Ja bas ne mislim da se 100 ljudi iz Vankuvera popelo na Denali? Odkuda Ti ovaj podatak
Ja znam samo za dvojicu koji su uspjesno popeli vrh. Vjerovatno je vise ljudi koji su to uspjeli ali mozda mi nismo culi za to. Ron je iz Hope-a i on je popeo Denali vise puta ali nisam cuo da je jos neko u Vankuveru kao on?
Z
AO PD "Konjuh" Tuzla
Zoka

Next

Return to Alpinizam, ekspedicionizam, ekstremizam...