Nesrece u planini i stijeni

De la cosak speciale.

Moderator: :-)

Re: Nesrece u planini i stijeni

Postby Hasna » 12 Jan 2016, 16:59

Uh, moram da napišem koju rječ o lavini na Hajli. Danas puni statusi i članci izjava raznih stručnjaka, koji su bili pametniji od svih i slično. Jesmo li jadni? Jesmo. Ne možemo biti jadniji. Juče su me zvali novinari, nekoliko puta, poslala sam im tekst i zamolila da me ne potpisuju. To je ispoštovano,a li samo moj naslov objavljen. Evo toga teksta:
"Pameti nikada dosta?
Većina nas je proučavala lavine, teoretski i praktično. Neki iz znatiželje, neki da se prave pametni, a većina mislim zbog njih samih, vlastite sigurnosti i sigurnosti ljudi koje vode (ovo važi za vodiče). Danas imate toliko edukativnog materijala, svima dostupnog. Kanađani i slični narodi ih proučavaju stoljećima. Da li su ih uspjeli savladati? Odgovor je NE.
Nauka i opreza nikada dosta. To vam je isto kada vozite automobil, uvjek pazite, malo više kada je klizavo. Ovo je možda banalan pristup, ali će laicima biti slikovitije. Da li treba planinariti zimi - DA, samo treba biti oprezan prioučavati situaciju, slušati upute iskusnih, poštovati vodiče i držati se planinerske etike.
Desila se lavina na Hajli, na 19. memorijalnom usponu „Safet Mavrović Ćako“. Hajla je planina u Crnoj Gori, i mnogi bi rekli jedna od pitomijih i blažih planina u ovoj državi. Na memorijalu su učestvovali planinari iz cjelog regiona. Srdačni domaćini, svake godine sve više gostiju. Zasta treba puno truda da se svi ti ljudi ugoste, a na način kako oni čine, zaista to gostoprimsvo moraš nosti u duši.
Nije bilo sniježnih padavina zadnjih 48 sati prije uspona. Snijeg je bio nabijen prilično. Preduslova nije bilo. Lavina je nastala na području obraslom klekom. Jugo je bio i temperatura veća od najavljene i očekivane. Puno ljudi na jednom mjestu. Lokalci tvrde da na tom djelu nikada se nije desila lavina. Srećom nikome nije povrijeđen. Da li se moglo predvidjeti i spriječiti?
Ljudi idite u planine, pratite procjene stručnjaka, slušajte iskusnije i vodiče, ali uvjek mislite svojom glavom i od eventualnih nesreća ne pravite senzacije, budite ljudi i planinari, pomozite gdje možete i kada treba, upozorite. Ne koristite nesreće za samoreklamu."

Nažalost, ljudi vas poslije nesreće i ne pozdrave, a kamoli za zdravlje pitaju, a onda se na FB "brinu" o vama, objavljuju "tragične " vjesti po novinama... :kez
Hasna

Postby nailovamater » 13 Jan 2016, 09:11

e, neka sim im rekla!
bolje odrat' tabane bježeći, nego umrijet' neodranih tabana!

http://nailovamater.zone-2000.net
nailovamater

Postby 3oka » 20 Jan 2016, 10:14

Hasno, nek si rekla, red je ;).

Moze samo pitanje komada 1: Ne daj Boze da se nekome desilo nesto ozbiljno, ili da su ovi "lavinici" ostali u njoj, da li bi onda Hajla promijenila epitete "pitome i blage" planine ? I postala _________ i _____________ planina. :-|
3oka

Previous

Return to INTERNATIONAL