Kuća Jezerce - Apel za pomoć

Za razliku od mnogih planinarskih objekata, ovdje je radno vrijeme: Non-stop! Nocenje se ne naplacuje...

Moderator: :-)

Kuća Jezerce - Apel za pomoć

Postby nailovamater » 28 Mar 2013, 12:10

APEL ZA POMOĆ
KUĆA JEZERCE JE PROTEKLOG VIKENDA ZATEČENA U DOSTA LOŠEM STANJU. MALTER NA DIMNJAKU JE POPUCAO, OBORINSKA VODA JE PRODRLA U KUĆU I ZIDOVI SU ZALEDILI SA UNUTRAŠNJE STRANE. VANJSKI ZIDOVI SU POTPUNO ZATRPANI SNIJEGOM TE DODATNO VLAŽE. KAKO SU NOĆNE TEMPERATURE JOŠ UVIJEK NISKE POSTOJI VELIKA OPASNOST OD SMRZAVANJA VODE UNUTAR ZIDOVA ŠTO MOŽE DOVESTI DO PUCANJA. SITUACIJA JE VEOMA OZBILJNA A JEDINO RJEŠENJE JE OBLAGANJE VANJSKIH ZIDOVA LIMOM ČIME BI SE SPRIJEČILO PRODIRANJE VLAGE I PROPADANJE KUĆE. OVI RADOVI NISU PLANIRANI I ZAHTIJEVAJU DODATNE TROŠKOVE.
ZATO APELUJEMO NA SVE KOJI MOGU POMOĆI NOVCEM ILI MATERIJALOM KAKO BI ŠTO PRIJE SKUPILI POTREBNA SREDSTVA I SAČUVALI NAŠE JEZERCE!

VRHOVNI ŠTAB

Image

Image

Image

Image
bolje odrat' tabane bježeći, nego umrijet' neodranih tabana!

http://nailovamater.zone-2000.net
nailovamater

Re: APEL ZA POMOĆ

Postby Armin » 28 Mar 2013, 13:59

A i ovo cemo srediti, kao i sve ostalo :)
Edmund Burke: "The only thing necessary for the triumph of evil is that good men should do nothing"
Armin

Postby nailovamater » 28 Mar 2013, 14:58

trenutno je jezerce neuslovno za boravak. iako smo ložili u petak naveče, ostavili propuh u sali cijelu subotu i ložili u subotu naveče, u nedelju ujutro mi je pernata vreća bila mokra od vlage. ako ovo ne saniramo umjesto kuće dobićemo jezerce u bukvalnom smislu.
nego,
ako neko hoće da se okuša sa ribogojilištem, sad je prilika...
Last edited by nailovamater on 04 Apr 2013, 11:50, edited 1 time in total.

nailovamater

Postby Mirka » 28 Mar 2013, 15:19

vid' nešta, ope' kuća, nikako da se koncetrišemo na sakupljanje smeća :oO.
Ma hajde nosit ćemo i taj lim, ona stara kuća je bila pod šindrom, pretpostavljam da se ne bi uklapala šindra sa pvc stolarijom :roll:
Mirka

Postby 3oka » 28 Mar 2013, 15:42

:) . Kao da nam se Prenj nasmijesio :) :) :)
Vrhovni Stab-u sta god da planirate, isplanirajte da bude dugorocno, inace ce sve biti trosenje vremena i energije. Nece biti strasno ni sacekati malo, ali da se sve spremi i i urad i zavrsi sa tim. . . . :)
3oka

Postby nailovamater » 28 Mar 2013, 16:13

Mirka wrote:vid' nešta, ope' kuća, nikako da se koncetrišemo na sakupljanje smeća :oO.
Ma hajde nosit ćemo i taj lim, ona stara kuća je bila pod šindrom, pretpostavljam da se ne bi uklapala šindra sa pvc stolarijom :roll:

smeća nema, ali ćemo donijeti novo smeće čim okopni.

šindra je preskupa a nema potrebnu funkciju. lim je najbolji za rješavanje ovog problema.
Last edited by nailovamater on 04 Apr 2013, 11:51, edited 1 time in total.

nailovamater

Postby haris » 28 Mar 2013, 22:56

koliko lima, koji lim, i koliko ostalog pratećeg materijala za montažu lima? Drugu zimu ne smije dočekati ovako.
haris

Postby Armin » 29 Mar 2013, 07:35

Evo da ovdje prenesem i konstruktivne (vidi boldirano) prijedloge sa fejsbuka:

Leka (Neboja Lekovic) :
"Lim nije neophodan. Treba se sve preci sredstvom za impregniranje maltera. Prije toga, naravno, zatvoriti sva mjesta kuda voda ulazi"

"Dimnjak nije potrebno malterisati. Fuge izmedju cigle se trebaju posteno odraditi i to je to. Malter bez fasadne boje je porozan i upija vlagu koja se kod niskih temperatura smrzava i uzrokuje pucanje maltera."

"Nebih sad da uprazno naprdivam ali s obzirom da vec 17 godina vodim gradjevinsku firmu znam da ekseri, pleh i malter nisu svemoguci tuspas za sve gradjevinske promasaje. Pleh nije rjesenje za dimnjak (pogotovo ne, opsivanje cijelog dimnjaka). Kondezacija izmedju lima i cigle moze svoj put naci jedino kroz ciglu i ka unitrasnjosti. Kad sam spominjao fugiranje nisam mislio na fugiranje kamenih zidova. Ako vam treba savjet slobodno se obratite, da ne razvlacimo ovdje. Voljan sam i ljetos izaci gore ako ima dobrovoljaca da nose alat."

Esref:
"kao iskusni vlasnik vikendice na bosanskim planinama smatram sljedece: voda silazi niz dimnjak, treba za pocetak njega premjeriti, skrojiti kod limara opsiv i ponijeti gore (moze jedan covjek). kada se skroji opsiv, podvuce pod kapu dimnjaka i pod krovni lim sa gornje strane, vise ga ne ulazila voda, a ne mora se ni maltretirati sa malterom (sto se usput i rimuje, al nejse sad....). problem je samo zalemiti lim po jednom savu koji preostaje kad se sve skroji u podnozju. sto ce reci da treba nekog ko je stela sa lemilicom povesti gore"

"PS. ja cu platiti opsivanje dimnjaka limom"
Edmund Burke: "The only thing necessary for the triumph of evil is that good men should do nothing"
Armin

Re: Kuća Jezerce - Apel za pomoć

Postby nona » 01 Apr 2013, 19:54

Lim je sigurno najbolje rjesenje i za dimnjak i za zidove. Bilo je komentara da lim kondenzuje iznutra (rosa, inje), ali zavisi je li lim u kontaktu sa zidom i kako se kondenz izvodi vani, da li postoji ventilacija iza lima itd. Sve se to moze sredit (i za dimnjak). Osim toga, lim se brzo ugrije na suncu cak i zimi (mislim na dimnjak prije svega) i rosa i inje brzo isparavaju.
nona

Postby Hasna » 04 Apr 2013, 10:00

Ja mislim da se sve treba provjeriti sa nekim dobrim građevinskim inženjerom koji ima iskustva sa građenjem na ovim visinama i vremenskim prilikama, pa tek onda nešto raditi, da opet nebi anstao enki drugi problem.
Hasna

Postby nailovamater » 04 Apr 2013, 11:49

hasno, ni jedna stvar na kući se nije napravila bez konsultacija sa inžinjerima, majstorima, arhitektima, seljacima sa iskustvom i bez i inim samozvanim neimarima...skupio bih informacije od svakog od njih i onda dobro promislio prije svakog poteza. bilo koga od njih da pitaš svi kažu da se razumiju u planinske objekte. provjeriti ih možeš tek kad završe posao. i ni to ti nije garancija. dimnjak je malterisan 2011. kad je završen, super je izgledao, a trajao je nepune 2 godine. stvar je jednostavna, moraš prvo postati građevinac da bi mogao da radiš sa majstorima... ako imaš nekog stručnog rado ću se konsultovati...
ipak nije sve ni do njih. najveći problem su propusti koje su napravili na početku. učinjene su 2 katastrofalne greške: nije poravnat teren prije kopanja temelja i temelji su napravljeni bez hidroizolacije... ono što se moglo ispraviti ispravili smo, a sa ostalim ćemo deverati dok je kuće...

nailovamater

Postby haris » 04 Apr 2013, 18:07

Znamo da je konsultovano sa stručnim ljudima, ali ja mislim da su ovdje posljedice stručnog izvođenja. Ne znamo koliko su stvarno majstori bili stručni za pojedine zanatske radove, ili su htjeli samo da im posao ispadne iz ruke. Dimnjak je očit primjer toga. Nisu na Prenju drastično ekstremni uslovi u odnosu na bilo koje uslove u planinskim dijelovima oko Sarajeva. Ako voda ulazi pored dimnjaka nema šta biti nego loši radovi. Sa ti tim nemaju veze uslovi. Znači, opet stručnjak za dimnjake, krovove, građevine, neka kaže kako se rješava zaštita od prokišnjavanja, ako je to opšivanje, ili nešto drugo. Dalje, zštita zidova od ulaska vlage. Koji materijali se koriste za to, da li je oblaganje limom rješenje? Svaka godina nam je do sada bila presudna za kuću, ali mi se čini da je ova još presudnija da se zštiti višegodišnji rad, trud, novac i sve ono po čemu je ovo jedinstven projekat i objekat.
haris

Postby Reuf » 10 Apr 2013, 00:06

Armin wrote:Voljan sam i ljetos izaci gore ako ima dobrovoljaca da nose alat."

Koliko bi bilo alata? Kolicina, tezina.
Reuf

Postby nailovamater » 10 Apr 2013, 09:22

ne toliko alata koliko je materijala potrebno. pokušaćemo naći konje za transport...

nailovamater

Postby cobra » 13 Apr 2013, 12:50

Žao mi je što se ovo dešava sa kućom na Jezercu ali je bilo sasvim za očekivati. Pa sami način izvođenja radova bez stručnih ljudi nije mogao rezultirati ničim drugim već ovakvim nus pojavama. Ja sam mislio da vi imate stručnog konsultanta kada ste se u toku izgradnje razmećali izrazima parna brana. lođa, stopišta itd. Ovo je najmanje što se moglo desiti . Žao mije je što ste g-dina Pintula napali bez veze a imali ste šansu da sve ove gluposti koje vam se dešavaju sa njim na stručan način odradite. Postoji grupa zainteresovanih ljudi koji će ovo sve završiti i dovesti u red a da se vi povučete i neće biti pompe kao kod Vas.
cobra

Next

Return to Planinarski objekti