Koliba Lucine zapaljena

Za razliku od mnogih planinarskih objekata, ovdje je radno vrijeme: Non-stop! Nocenje se ne naplacuje...

Moderator: :-)

Re: Koliba Lucine zapaljena

Postby nailovamater » 21 Oct 2011, 10:21

stijena, evo ti glavni razlog:

Armin wrote:...pun mi je fb informacija o Lucinama...

većina zonzona je na "privremenom" radu na facebook-u...forum još uvijek čitaju ali vrlo rijetko neko napiše post. još gore je sa slikama. fb vrvi od zonzoskih fotografija koje je iz nekog razloga teško staviti na forum...

Armin wrote:...Pa one jadne Bijele Vode (na Bjelasnici) su u više navrata doslovno "ogulili", a pocinitelji su i dalje nepoznati ?! Da su uhvatili bar jednog i ako nista odbili mu bubrege, ali ni to ...

jednom su uhvatili lopove sa bijelih voda. policija ih presrela na cesti prema maršalu i u kombiju našli peć, agregat itd. ovi, naravno, priznali sve, odveli policiju u neku kuću na ilidži u kojoj su ovi našli još agregata, peći, i ostalog inventara iz raznih objekata...policija obavijestila tadašnju domaćicu i rekli da su te stvari trenutno dokazni materijal i da će ih društvo dobiti kasnije. prođe od tad skoro 13 bajrama i nikad ništa. domaćica se još jednom obraćala policiji ali i tada bez rezultata. što je najgore, kasnije su se pljačke bijelih voda intenzivirale. išli su dotle da npr. jedne sedmice pokupe samo escajg, slijedeće sedmice čaše...kao u merkatoru, samo što je jeftinije...sa jezercetom je ista stvar. svaki put nešto nedostaje.

kad će to prestati? vjerovatno onda kad mi prestanemo biti ovce i reagujemo konkretno. a može se bar probati nešto. planinarski objekti su pod ingerencijom lokalnih policijskih stanica koje boli ona stvar (kurac) za domove jer:
1.nemaju izgrađenu svijest prema prirodi,
2.ne shvataju baš ljude koji vole prirodu,
3.zato što su u dobrim rodbinskim, komšijskim i inim odnosima sa tim istim lopovima. ili su u talu sa njima.

kad bi neko "odozgo" malo "pritisnu"o lokalne policajce ili predsjednika opštine sve bi se to vrlo brzo riješilo. riješe se puno komplikovaniji slučajevi organizovanog kriminala. u našem narodu se uglavnom sve zna ali se ne priča dok te neko ne natjera... sigurno ima planinara koji poznaju ljude na funkcijama u opštini, policiji...pa čak i neko ko je dobar sa lokalnim mještanima može doći do informacija...
i onda treba gurati do kraja, angažovati planinarski savez, bombardovati informacijama radio, televiziju, novine...

ili čekati da se neko od lokalnih policajaca registruje na forum zona i da ga ganu naši komentari o kolibi lučine...
bolje odrat' tabane bježeći, nego umrijet' neodranih tabana!

http://nailovamater.zone-2000.net
nailovamater

Postby jemo » 21 Oct 2011, 10:42

možda da se neko od "nas" infiltrira kod lovaca te da dostavlja informacije...iskreno ne možeš puno uticati, protiv njih se ne možeš "boriti" ( imaju puške) jedino raditi na jačanju svijesti o važnosti očuvanja prirode, postojanja takvih kućica, koliba, ali avaj....
jemo

Postby nailovamater » 21 Oct 2011, 10:47

jemo wrote:možda da se neko od "nas" infiltrira kod lovaca te da dostavlja informacije...iskreno ne možeš puno uticati, protiv njih se ne možeš "boriti" ( imaju puške) jedino raditi na jačanju svijesti o važnosti očuvanja prirode, postojanja takvih kućica, koliba, ali avaj....

nisam mislio borba na taj način... uostalom, ima i policija puške...

nailovamater

Postby Armin » 21 Oct 2011, 10:50

Tracak nade je da je vijest izasla i u novinama i na portalima (sarajevo-x) sto znaci da je vijest, da je nekome stalo, da nekoga interesuje. Prije koju godinu se niko ne bi ni pocesao, a kamoli objavio ...
Edmund Burke: "The only thing necessary for the triumph of evil is that good men should do nothing"
Armin

Postby keno » 21 Oct 2011, 14:59

Uvjek je bilo do nas i samo do nas. Premijer KS i gradonaclenica prije par godina podnesose ostavke pod pritiskom. Zasto ne bi mogao sletiti i nacelnik PU Jablanica ili Mostar? Gdje su silni lovocuvari?? Inspektori lovstva, sumari? Postoje samo gdje postoji komercijalni interes.
Mislim da je logicno da je potreban puno manji pritisak da sleti inspektor ili nacelnik, nego premijer. Al' opet ako nema nikakvog pritiska, niko nikoga nece ni zvati na odgovornost (jer svi su odgovorni na kraju).

Zapalio jekolibu vandal i kreten, kakvih je Bosna puna, ali nisu rjetkost ni u drugim krajevima svjeta. Caka je samo u tome da negdje smiju, a negdje ne smiju. Ovdje ocigledno smiju jer nema "vlasti" na nasim planinama ili su oni "vlast". Po meni je to problem, a ne gdje je i cija je bijela vitara (To je u stvari posao policije, a ne nas).

Nestanak kolibe u Lucinama jeste tragedija, ali je kap u casi u poredjenju sa stetom koja se pravi ili je vec napravljena nasim planinama i nasoj prirodi. Puno je veca steta napravljema u Divi Grabovici, Rakitnici, Bjelasnici a cobane koji nam s automatima setaju pred ocima necu ni spominjati. Dok god mi budemo okretali glavu od toga zarad nekih , k'o fol, dobrih odnosa ili par stotina maraka, ostace samo pitanje trenutka kada ce nesto novo zapaliti, opljackati, srusiti,ubiti...
keno

Postby haso » 21 Oct 2011, 15:07

Prijedlog: tužba protiv predmetne/odgovorne opštine i kantona. Ako mi ne možemo natjerat policiju da radi svoj posao, mogu šupci iz kantona (njihovi šefovi) kad ih tužimo. Itekako se boje za svoju guzicu. Brojne su parnice dobijene po ovom osnovu poslije rata, po osnovu uništenja tuđe imovine/stvari i naknade štete po istom osnovu. Opština je odgovorna za bezbjednost imovine na svom području! Za ovo je potrebno imat jaku/ozbiljnu planinarsku organizaciju, koja će štitit svoju imovinu, pokazat zube. Ovo je jedina realna priča. Lično, nisam zainteresovan da kukam ko p...a i da gledam da me j..e gluplji od mene.
"A od našeg Jablana osta samo priuza."
haso

Postby nailovamater » 21 Oct 2011, 15:40

jesu li lučine bile lovački ili planinarski objekat?

nailovamater

Postby azdaha » 21 Oct 2011, 18:31

evo da se malo ukljucim:

- iz razgovora sa jednim nagodnim cinovanim policajcem saznajem da je veliki problem u svemu ovome pitanje vlasnistva nad predmetom, objektom koji je unisten, otuđen ili sl. Ako ne postoji valjano vlasništvo nad objektom, predmetom, ne postoji način pravnog gonjenja. Policija i da uhvati lopove moze samo oduzeti ukradene stvari kao sto se desavalo npr kod sakupljaca bakra, zeljeza i sl. Štetu na objektu, predmetu prijavljeje vlasnik, i pravno gledajuci ako ga nema, nema ni stete. Zalosno... ali u praksi je tako... E sad sta nam je ciniti, po mome jedino preostalo je djelovanje na svijest, prvo nas samih a onda i ostalih...

Postby dabar » 21 Oct 2011, 18:55

keno wrote: ...Premijer KS i gradonaclenica prije par godina podnesose ostavke pod pritiskom. Zasto ne bi mogao sletiti i nacelnik PU Jablanica ili Mostar? ...

keno druze, ovo me ne bi iznenadilo od matere... ali... nemoj mi reci da poredis ove 2 stvari!? znas kakva ledja trebamo imati da bi se desilo ovako nesto... a da imamo takva ledja, jezerce bi davno bilo zavrseno, sa centralnim grijanjem i jakuzzijem
...ma nek se sruci!!!
http://dabar.zone-2000.net/
dabar

Postby Stijena » 21 Oct 2011, 19:31

[quote="Armin"]A gdje si ti ranije? :)

Pa na fejsbuku,zna se.Morao sam se tamo registrovati kad zamiru forumi,a dugo sam se borio protiv toga.Imao sam i probleme sa ulaskom na ovaj forum,ali,elem ...
Stijena

Postby Planinarko » 21 Oct 2011, 22:11

Vezano za ova konstantna unistavanja prirode ja imam jednu konstataciju, a vezana je za odgovornost planinarskog saveza i ljudi u njemu. Npr kad se unistila Josipova staza ne sjecam se da je iko reagovao iz vrha. Misljenja sam bar da se na taj nacin može bar neshto sprijeciti, a valjda u savezu ima jakih i mocnih ljudi koji mogu potegnuti odgovornost prije svega kantona, opstine i slicno. Mozemo mi kao pojedinci prijavljivati do mile volje, al mislim da to ne pije vode :roll:
84-te je pao snijeg, i skupio se citav svijet.....
Planinarko

Postby jemo » 23 Oct 2011, 12:09

no na fejsbuku na grupi pd borasnica koliko sam shvatio pise da se saznalo cije je to famozno auto, koje se spominje da je viđeno...sta sad?
jemo

Postby psglogosnicacom » 23 Oct 2011, 21:10

Da, auto je iz G.Drežnice (!?) , identitet vlasnika takodjer poznat!
sta sad?!
psglogosnicacom

Postby 3oka » 24 Oct 2011, 08:18

SAd objavi ovdje, naravno . . .
3oka

Postby jemo » 24 Oct 2011, 10:26

evo "Trioka" je reko šta sad!
jemo

PreviousNext

Return to Planinarski objekti