Energija

Pažnja, živi pijesak!!!! Ulazite na vlastitu odgovornost...

Moderator: :-)

Re: Energija

Postby amir » 30 Aug 2010, 11:26

bez ljutnje, ovo javno opisivanje broja i lokacija nece pomoci tim zivotinjama da zaista budu popisane i sigurne. upravo se ovi "nepopisani" iz grada sunjaju internautickim prostranstvima cekajuci pravu informaciju kako bi ih karabinom (p)opisali prvi naredni vikend... nazalost, tako je!
amir

Postby Klepsidra » 30 Aug 2010, 11:31

amir wrote:bez ljutnje, ovo javno opisivanje broja i lokacija nece pomoci tim zivotinjama da zaista budu popisane i sigurne. upravo se ovi "nepopisani" iz grada sunjaju internautickim prostranstvima cekajuci pravu informaciju kako bi ih karabinom (p)opisali prvi naredni vikend... nazalost, tako je!

Pa nece njih medvjedi cekat do narednog vikenda. A sem toga, pricala ja il' nepricala lovokradica ce uvijek bit,a za njih imaju zakonom propisane kazne, ha ja.
Klepsidra

Postby StoMiNedaMojNadimak » 30 Aug 2010, 11:34

Pošto je ovo tema o energiji nebi bilo loše priupitat međeda čim se hrani kad tako "trči" uz brdo... a ima ga
Opet pitam: što mi neda moj nadimak?
theČUPO
StoMiNedaMojNadimak

Postby Klepsidra » 30 Aug 2010, 11:39

StoMiNedaMojNadimak wrote:Pošto je ovo tema o energiji nebi bilo loše priupitat međeda čim se hrani kad tako "trči" uz brdo... a ima ga

Ispravicu ja naslov, napisacu "Energija ljudi i energija međeda" :mrgreen:
Pa dobro ....poceli smo pricat o renegiji (sto reko jedan mali Rom "moram da jedem treba mi RENEGIJE"), a TO NESTO sto sam vidjela nisam vidjela na brdu, dakle nije trcalo uzbrdo, vec na blagoj uzbrdici u sumi....mi nismo jos bili zasli u sumu, jos uvijek smo isli makadamom, van sume.

Pa hocel medo da se usutari kad cuje ljude? Il to vise lici na veprove?
Klepsidra

Postby nailovamater » 30 Aug 2010, 11:41

Klepsidra wrote:...Pa nece njih medvjedi cekat do narednog vikenda. A sem toga, pricala ja il' nepricala lovokradica ce uvijek bit,a za njih imaju zakonom propisane kazne, ha ja.

nažalost to nije baš tako...većina životinja se povremeno ili stalno zadržava na određenim teritorijama te je to lovcima osnovno polazište. zato nikada i nikome ne otkrivaj gdje si ih vidjela...i krivolovac i lovac ubijaju pa za mene nema razlike. što se tiče zakona i njegove primjene: :-j
bolje odrat' tabane bježeći, nego umrijet' neodranih tabana!

http://nailovamater.zone-2000.net
nailovamater

Postby Klepsidra » 30 Aug 2010, 11:49

nailovamater wrote:
Klepsidra wrote:...Pa nece njih medvjedi cekat do narednog vikenda. A sem toga, pricala ja il' nepricala lovokradica ce uvijek bit,a za njih imaju zakonom propisane kazne, ha ja.

nažalost to nije baš tako...većina životinja se povremeno ili stalno zadržava na određenim teritorijama te je to lovcima osnovno polazište. zato nikada i nikome ne otkrivaj gdje si ih vidjela...i krivolovac i lovac ubijaju pa za mene nema razlike. što se tiče zakona i njegove primjene: :-j

Bome ja sam gledala prije par godina na TV-u dokumentarac (i to bas u BiH) u vezi ubijanja zakonom zasticenih zivotinja poput medvjeda, vuka i sl. Ima novcana kazna ili zatvor u odredjenom iznosu (cifra povelika). Cini mi se da je neko postavio pitanje u dokumnetarcu " a sta ako te medvjed napadne?" , naravno moras se odbranit i tako ga mozes i ubit, sta ce tad bit, hoce li se propisati kazna ubici divljaci? Odgovor je slijedio: ako ti se desi taj slucaj da si u samoodbrani ubio medvjeda, onda si duzan da ODMAH pozoves komisiju koja ce doc na lice mjesta da ustanovi jel' se radilo o samoodbrani, pa tek onda kad ustanove to nece ti propisivat nikakve novcane ili zatvorske kazne....

I jos nesto. Koliko znam Igman ima i mina, pa ko voli nek izvoli, nek trazi mede :)
Klepsidra

Re: Energija ljudi i međeda

Postby StoMiNedaMojNadimak » 30 Aug 2010, 12:22

A komisija čeka ko "zapeta puška" !
Opet pitam: što mi neda moj nadimak?
theČUPO
StoMiNedaMojNadimak

Postby Klepsidra » 30 Aug 2010, 12:43

StoMiNedaMojNadimak wrote:A komisija čeka ko "zapeta puška" !

Pa ja, jos pogotovo ako je iz Travnika mozes ih jedino nac u "Egiptu" na kolacima i supljiranjima " ko se s kim zabavlja".

@Stominedamojnadimak ne znam ja, ja samo prenosim sto sam gledala...za sad nemam iskustva, nisam jos ubila medvjeda pa mi komisija nije ni trebala ;-)
Klepsidra

Postby vjevejica » 01 Sep 2010, 03:23

Da se vratimo temi energije....procitala sam sve ove korisne savjete o prehrani koje i ja podrzavam i slazem se sa teorijom sporog oslobadjanja energije u krvi...das konju saku zobi i ore polje citav dan...to je jasno...za duge uspone treba takva hrana a za krace aktivnosti korisniji je snikers ili nesto tako. Helem hrana sa niskim glikemickim indeksom je odlicna za duge ture (tipa riza, jecam, zob i slicno). Glikemici indeks (GI) bi trebao biti na svakoj namirnici koja se kupuje i maksimalan GI ima glukoza i on iznosi 100...to su cisti seceri pa eto trebalo bi se po tome ravnati. Dobra je stvar i suho voce pogotovo marelice. Treba se obratiti paznja i na unos tecnosti gdje licno mislim da je jako dobro imati sa sobom neki izotonicni napitak (sportski napitak) tipa izosport i sl., jer u sebi ima sve potrebne minerale koje se izbacuju iz tijela znojem i smanjuje mogucnost grcenja misica.

Uglavnom pravilna prehrana moze pomoci ali mislim da to nije jedino rijesenje...treba imati i kondicije. Mislim da veliku ulogu u svemu tome igra i genetika...jednostavno je tako hiperaktivnost je nesto s cime se rodis...eto tako ja gledam na sve to...dosta toga je i u glavi, mislim da ako sam sebi kazes da nesto mozes i ako to nesto istinski zelis, nije neki problem....eto to je moje skromno misljenje...

A neka nama nasih pita, maslenica, riba, sudzuka, janjetine....kad sve to pojedes budes sretan oslobadjaju se hormoni zadovoljstva u krvi i dobijes dodatno gorivo za uspone, usrecis mozak :shock:
vjevejica

Postby Klepsidra » 01 Sep 2010, 11:37

@vjeverice pa ako cemo pricat o genetici onda draga ti ne bih trebala imat problema: brat se bavio dugo godina kosarkom i to uspjesno, a ja sam (doduse mnogo krace) odbojkom, prekinula me visa sila. U bližoj familiji imam jos i fudbalera….da ne duljim dalje…tu znaci nisi upravu…
Druga stvar koju si kako sam shvatila nazvala “činjenicama” takodjer me tjera da ti dam na znanje da nisi upravu: Cim sam spremna da se penjem na vrhove to znaci da sam samoj sebi rekla da to mogu, da imam zelju i volju, prema tome, nije ni do toga da je “sve u glavi”. Pjesacit po ravnici mogu beskonačno dugo….ravnica mi nije problem, problem su mi brda….
Klepsidra

Postby nailovamater » 01 Sep 2010, 11:41

vjevejica wrote:...jednostavno je tako hiperaktivnost je nesto s cime se rodis...

navedi jedan primjer ;-)
bolje odrat' tabane bježeći, nego umrijet' neodranih tabana!

http://nailovamater.zone-2000.net
nailovamater

Postby Klepsidra » 01 Sep 2010, 12:10

nailovamater wrote:
vjevejica wrote:...jednostavno je tako hiperaktivnost je nesto s cime se rodis...

navedi jedan primjer ;-)

A to nisam htjela ni da komentarisem..to znaci da ste vi planinari malo bolesni :kez
http://kulerica.bloger.hr/post/adhd-kod ... 94989.aspx
Klepsidra

Postby Drea » 01 Sep 2010, 12:26

nailovamater wrote:

navedi jedan primjer ;-)

Rekao bi čovjek da priča iz ličnog iskustva...duuuša! :cmok
Drea

Postby vjevejica » 02 Sep 2010, 01:26

ma joooookkkk nije to licno iskustvo :)

a sto se tice ostaloga.....eh nisam pametna fakat....zelim srecu na ostalim usponima :oO. Ako nije genetika, ako nije hrana ako nije kondicija niti psihologija....e ne znam sta bi moglo biti...kakogod....sasrecom!
vjevejica

Postby Planinarko » 02 Sep 2010, 02:15

Ja licno slabo jedem i puno spavam, al mi to nije prepreka za kondiciju. Uvijek se nadje nesto, fudbal, trcanje, tenis, hodanje i svremena na vrijeme odrzavam solidan nivo kondicije, a mozda veliku ulogu tu ima sto ne pusim i sto mi fakat nigdje nije mrsko ici pjeske, a ne autom.
84-te je pao snijeg, i skupio se citav svijet.....
Planinarko

PreviousNext

Return to Zone i zonzoni