Nacrt Zakona o šumarstvu

Literatura, web, informacije, publikacije, filmovi, video, vodici, prirucnici, mape...

Moderator: :-)

Nacrt Zakona o šumarstvu

Postby azdaha » 30 Nov 2011, 19:31

Denesen je Nacrt spomenutog Zakona, dobro bi bilo da u se lokalnim zajednicama ukljucimo i svojim zalaganjem damo doprinos koji bi bio ili jeste, siguran sam, u korist i nas planinara.
Letimicnim pregledom ustanovio sam da se planinarska zajednica, organizacije i staze u istom ne spominju, isto tako da je zabranjem prolaz šumskim putevima motornim vozilima... Ima i dosta pozitivnih stvari u vidu zastite pojedinih podrucja i ugrozenih sumskih vrsta...
Znaci, imamo priliku da na Javnim raspravama kazemo svoje misljenje, kao pojedinci i u ime Drustava ili Organizacija kojim pripadamo, to nam je i obaveza da poslije ne bismo govorili moglo je ovako ili onako, ne valja ovo ili ono. Svjestan sam da jedan glas ne znaci nista ali inicijativa od nekoliko desetina, stotina ili hiljada glasova na raznim stranama bi svakako mogla nesto doprinjeti.
Raspitajmo se kad je u nasoj lokalnoj zajednici Javna rasprava o ovome Nacrtu, a prije toga malo procitajmo i prodiskutujmo zajedno.

http://fmpvs.gov.ba/texts/205_443_b.pdf

Re: Nacrt Zakona o šumarstvu

Postby haso » 30 Nov 2011, 20:42

Svakako, slažem se, podržavam.
Također je problem sama primjena propisa, šumarska praksa. Šumske uprave i javna preduzeća koja gazduju šumama :twisted: se ponašaju kao država u državi. Nemaju nadzora ni kontrole. Kad sam prije pola godine bio u Kantonalnoj upravi za šumarstvo TK (planinarskim poslom), direktor se postavio kao da je bukvalno šuma njegova, lično&privatno. Citiram: vi planinari se možete po šumi kretati na vlastitu odgovornost. A tek na terenu, kako JP Šume TK devastiraju i uništavaju šume TK...najbolje govori situacija od prošlog vikenda sa Konjuha, lokacija Crni vrh: bukvu i bor su sjekli da što više iskoriste, pri dnu, a pri tome su (u visini od 2m) polomili brezu koja je dominantna, pa smo se istinski pitali šta se desilo-dio šume je izgledao kao da je pao meteor. Helem, šumu treba sjeći i eksploatisati, obnavljati itd, al' i budala zna da je ne treba sjeći na grebenu na 1000 mnv, gdje je podloga toliko plitka da je upitno da li se može govoriti o postojanju zemljane podloge, gdje je borovo drvo tanko i u rijetko se primilo...Ali ne, hairlija se uspio bagerom popeti na planinaku kosu i "obrijat" je...vjerovatno će nastaviti krčit stabla na padinskom dijelu.
"A od našeg Jablana osta samo priuza."
haso

Postby Armin » 01 Dec 2011, 10:28

Dobro ba Haso, ne kukaj :-), znamo u kakvoj drzavi zivimo

Slazem se sa Alemom. Vakat je da svako od nas nesto doprinese pa koliko god, od kukanja nema fajde.
Edmund Burke: "The only thing necessary for the triumph of evil is that good men should do nothing"
Armin

Postby haso » 01 Dec 2011, 11:34

Armine!
Pošto sam se ja prvo i prvi složio sa Alemom, a ti se sa slaganjem naknadno pridružio, tako se i ponašaj, kao naknadno složeni :-j
haso

Postby nailovamater » 01 Dec 2011, 11:55

samo se drva slažu :roll:

p.s. a nekad im se kaže i istina...
bolje odrat' tabane bježeći, nego umrijet' neodranih tabana!

http://nailovamater.zone-2000.net
nailovamater

Postby haso » 01 Dec 2011, 13:34

OJ MOTORKO HEBEM LI TI ZUBE
ZBOG TEBE CURE NEĆE DA ME LJUBE
Himna općine Kladanj
haso

Return to Kultura :-)