GPS ili Smartphone

Ne postoji lose vrijeme, samo losa oprema! Da li? Novo, aktuelno, interesantno...

Moderator: :-)

GPS ili Smartphone

Postby ozi » 03 Dec 2012, 20:20

Pozdrav svima, pratim forum duže al evo napokon da se i učlanim...
nego, molim za savjet, da li da kupim GPS ili mobitel sa navigacijom?
nedavno sam dobio savjet od jednog iskusnijeg planinara da mi je bolja opcija mobitel jer ovi današnji (smartphone) mogu zadovoljiti osnovne potrebe,
naime, često planinarim na nepoznato pa bi mi trebala navigacija kao neki beckup tj. koristio bih na način da skinem GPS track i to je to.

Hvala :-D
ozi

Re: GPS ili Smartphone

Postby Armin » 03 Dec 2012, 20:37

Ja nekako ne vjerujem u all-in-one uredjaje. Ali koji ces izbor napraviti zavisi od primjene. Ako ces koristiti GPS u "ekstremnim" uslovima (hodati van staza, drzati ga stalno ukljucenog, i sto je najvaznije, pouzdati se u njega), onda ti definitivno preporucujem GPS uređaj. U svakom drugom slucaju ti je smartphone vjerovatno dovoljan.
Edmund Burke: "The only thing necessary for the triumph of evil is that good men should do nothing"
Armin

Postby 3oka » 04 Dec 2012, 00:40

Kupi kompas,
a te sljastece "gadžete" sto zavise od vlaznosti, kamenja, baterija i bijelih dimova nosi rekreativno.
3oka

Postby AlbA » 04 Dec 2012, 09:23

Moj ti, u smartpone se ne može baš pouzdati u lošijim vremenskim uslovima, posebno na zimi mu baterija jako brzo ˝iscuri˝! :???:
AlbA

Postby Reuf » 04 Dec 2012, 10:41

AlbA wrote:Moj ti, u smartpone se ne može baš pouzdati u lošijim vremenskim uslovima, posebno na zimi mu baterija jako brzo ˝iscuri˝! :???:

Da, to je glavni problem. U planinu se obicno ide na noc-dvije, a prosjecan smartphone sa stalno upaljenim mapama iscuri za dan. Ako ne ides puno cesto u planine, onda ces preziviti sa smartphonom. Ako ides na sedmicnom nivou i volis istrazivati, nema zamjene kao sto je GPS.
Reuf

Postby nailovamater » 04 Dec 2012, 11:02

nije bitno na koliko dana/sati ideš u planinu. magla, mrak i mećava su objektivne opasnosti i nikada ih ne treba zanemariti. smart telefoni su ipak samo telefoni sa dodatnim igračkama. za planinu ti treba ozbiljnija sprava. vodi računa da ni svi gps uređaji nisu pogodni za ekstremne vremenske prilike u planini (npr. touchscreen i sl).
bolje odrat' tabane bježeći, nego umrijet' neodranih tabana!

http://nailovamater.zone-2000.net
nailovamater

Postby ozi » 04 Dec 2012, 11:38

Mnogo hvala svima na savjetima. Puno se oslanjam na kompas i kartu a navigacija bi bila tu da me "vadi" ako zatreba a očito da mobitel i nije neki oslonac. Znamo svi da zna biti jako opasno, magla, loše vrijeme, šuma itd. itd. a treba biti spreman koliko je moguće.

Onda drugo pitanje koji gps???
Na pik-u se nudi nekoliko Garmin modela, šta vi preporučujete tj. sa ćime imate lijepo iskustvo?
Ova Dakota 10 ne izgleda loše a nije ni previše para al opet je touchscreen pa radije ne bi.
ozi

Postby Armin » 04 Dec 2012, 12:13

Pa uzmes onaj za koliko imas para. BTW, touch screen nije vise nesto fancy vec uobicajena tehnologija i od nje ne treba bjezati.
Ja imam Oregon 400t i odlican mi je. Jes' da bi screen mogao biti malo jasniji, ali se moze tolerisati.

P.S. Ne slusaj ti Materu u vezi tehnike, on je tek profesionalni biolog i amaterski gradjevinac :)
Edmund Burke: "The only thing necessary for the triumph of evil is that good men should do nothing"
Armin

Postby ozi » 04 Dec 2012, 12:35

znači touch te nije izdao do sada?
Gledam da dam što manje para, standardno :smile:
al naravno da funkcioniše a ne da platim manje i da me počne zafrkavati u nekoj magli ili min.polju, onda bi proklinjao svaku marku koju sam štedio :???:
ozi

Postby 3oka » 04 Dec 2012, 13:06

Kupi toljagu kojoj najduze traju baterije.
Prije koju godinu, "na prelazu" izmedju crnogorskog i našeg Maglića , 3 razlicita uredjaja su otkazala na istom mjestu (dotad radili odlicno), magla je bila da se nist nije vidjelo. Samo dobra volja pomogla.... Kad smo prosli to , uredjaji ponovo proradili... shit happens...
3oka

Postby nailovamater » 04 Dec 2012, 13:14

može touchscreen ako ćeš na planinu k'o armin (isključivo po lijepo vremenu)...
imam iskustva sa garmin legend modelom. samo na bjelašničkim kijametima mi se znao hvatati led na displeju da sam jedva očitavao podatke. često sam morao pritiskati tipke u rukavicama i sl...baš me zanima kako bi to neko činio sa touchscreen aparatom...

koliko znam iz iskustva mnogih, neki od ovih modela bi bio optimalan za ono što ti treba:

http://www.garmin.com.hr/Products/Compa ... kultura=hr

nailovamater

Postby nailovamater » 04 Dec 2012, 13:17

3oka wrote:Kupi toljagu kojoj najduze traju baterije.
Prije koju godinu, "na prelazu" izmedju crnogorskog i našeg Maglića , 3 razlicita uredjaja su otkazala na istom mjestu (dotad radili odlicno), magla je bila da se nist nije vidjelo. Samo dobra volja pomogla.... Kad smo prosli to , uredjaji ponovo proradili... shit happens...

to je poznati maglićki dvougao. u tom području je zabilježen nestanak aviona i brodova a i meni je jednom nestala vunena kapa :roll:

nailovamater

Postby Armin » 04 Dec 2012, 14:33

Da rezimiramo:
- na touchscreen-ovima se hvata led, a ne ostalim ne ;)
- GPS stalno tipkas tako da ne mozes nositi rukavice
(BTW, imas prilicno jeftino (pod)rukavice touchscreen-compatible. Prosurfaj malo)

Ovi GPS-ovi koje je Matera naveo su stvarno dobri, mozes ih "baciti kroz prozor" i nece se razbiti, imaju odlican, jasan, ekran (nisu touch :)), te odlican prijem signala, ali im je rezolucija shit.
Karta na Oregonu i na jednom 60csx-u (a 62s ima istu rezoluciju) se ne moze porediti. A meni je to bitno, jer ga puno koristim, pogotovo za mtb.

Al' mozda je Zoka najbolje rekao - nemoj se nikad previse pouzdati u uredjaje, ma kako dobri bili. GPS ti treba biti vise kao dodatna pomoc, a nikako jedini oslonac.
Armin

Postby ozi » 04 Dec 2012, 15:31

Ok, onda bi zasad zaključak bio da definitivno tražim GPS, još ću malo odvagati koji, tj. vidjet ću kada naleti nešto zanimljivo.
Trenutno na pik-u imaju polovni a ne preskupi Oregon i Dakota pa ću razmisliti. Nedavno je bio GPSmap60 i to jeftino al koliko sam shvatio riječ je o nekom dosta starijem modelu. Ima nekih još starijih modela al predpostavljam da i ne služe tako dobro.
Ako neko uprati nešto zanimljivo neka skrene pažnju.
Hvala svima :smile: :/rokamandoljina
ozi

Postby Kardelj » 04 Dec 2012, 16:54

Ok, onda bi zasad zaključak bio da definitivno tražim GPS, još ću malo odvagati koji, tj. vidjet ću kada naleti nešto zanimljivo.
Trenutno na pik-u imaju polovni a ne preskupi Oregon i Dakota pa ću razmisliti. Nedavno je bio GPSmap60 i to jeftino al koliko sam shvatio riječ je o nekom dosta starijem modelu. Ima nekih još starijih modela al predpostavljam da i ne služe tako dobro.
Ako neko uprati nešto zanimljivo neka skrene pažnju.
Hvala svima

imam mobitel Nokia E52 sa instaliranom Garmin aplikacijom i GPSmap60. više puta sam ih koristio jedan uz drugi i prednosti i razlike koje sam našao su:

- mobitelu treba znatno duže da fiksira signal
- prijem u šumi zna biti dosta loš
- baterija brzo iscuri
- GPSmap60 ima ugradjen barometar koji istinabog ne kalibriram baš često, pa samim tim se i ne uzdam u njega, ali lokacija na mobitelu se zna razlikovati od one na karti koja je rađena za mobitel.

Još da napomenem da na GPS uređaju koristim Adria Topo 2.4, dok istu nisam uspio pokrenuti na mobitelu (vjerovatno je do mene). Mobitel koristim dok vozim, al za pješačenje nikako.

Usput, u Freytag&Berndt u Grazu sam vidio na sniženju za 99,5€ GPSmap60. Bez karata :twisted: , no čemu služe torrenti
Das schönste auf Erden ist das besteigen von Frauen und Bergen
Kardelj

Next

Return to Oprema