Čvrsnica (Diva Grabovica - Hajdučka vrata - Veliki Vilinac)

Vijesti, informacije, pitanja, ankete... u najširem smislu

Moderator: :-)

Čvrsnica (Diva Grabovica - Hajdučka vrata - Veliki Vilinac)

Postby Planinarenje » 18 Jun 2012, 09:22

Iz Splita smo krenili u 06 sati dok smo u kanjon Dive Grabovice stigli oko 10.30. Pošto nisam znao puno o samom izletu iznenadio sam se kada je GPS na početku puta pokazao 250 m/nm... UH a do kraja dana se moramo popeti do Hajdučkih vrata koja se nalaze na 2000m/nm. Tek tada sam shvatio koliko će težak i dug biti dan i koliko je pametna moja odluka da ponesem sveukupno 8 litara tekučine...

Puno više slika možete pogledati na mom facebook profilu: http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 542cbf4d87

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Novi planinarski forum - http://www.planinarenje.net/forum/
Planinarenje

Re: Čvrsnica (Diva Grabovica - Hajdučka vrata - Veliki Vilin

Postby Planinarenje » 18 Jun 2012, 09:24

Da iskoristim ovu temu za postaviti jedno pitanje:

Pošto nisam baš vidio da ljudi rade ovakvu turu, a ja bi istu ili sličnu (ovisno o teškoći) predložio društvu da se odradi slijedeće godine (mislim da je ovogodišnja iz Dive Grabovice ukupno teža od ove koju ja gledam) pa me zanima par informacija. Znači išlo bi se sa 2 auta. Prvo bi se ostavilo negdi pod Pločnom, a sa drugim bi se išlo makadamom do početka puta za Veliki Vilinac i tura bi išla prvo na Hajdučka vrata, jezero, Veliki Vilinac i spavanje u domu. Drugi dan bi se išlo na Pešti brdo pa na Pločno i spuštanje prema Blidinju.. Sad me zanima koliko bi po vama trajalo planinarenje prvi, a koliko drugi dan. Evo neko moje razmišljanje pa me ispravite ako sam falia. Isto tako me zanima visinska razlika prvog i drugog dana.

Prvi dan:
makadam - Hajdučka vrata 4 i pol sata
Hajdučka vrata - Veliki Vilinac - 1 i pol sat
Veliki Vilinac - Dom 30 minuta
Ukupno: 6 i pol sati (ukupna visinska razlika oko 800 metara)

Drugi dan:
Dom pod Vilincem - Pešti brdo 3 i pol sata
Pešti brdo - Pločno - 2 i pol sata
Pločno - Blidinje - 3 sata
Ukupno: 8 i pol sati (ukupna visinska razlika ??)
Planinarenje

Postby Hasna » 18 Jun 2012, 10:13

Prvi dan ti ne treba 4ipo sata do Hajdučkih, 3ipo maksimalno. Mislim da je drugi dan precjenjen. S Vilinca do pesti brda mislimda treba 4 sata finog hoda, može i za tri i po, al baš da ne uživaš. Drugo s Peštibrda do Pločnog po meni treba isto oko 4 sata, ako ćeš se vraćati preko Ledenog jezera, pa na Kulidžanov stan i ići ovim putem na Pločno. Ostalo je dobro procjenjeno.
Hasna

Postby nailovamater » 18 Jun 2012, 10:15

sve to zavisi od strukture i veličine grupe :roll:
bolje odrat' tabane bježeći, nego umrijet' neodranih tabana!

http://nailovamater.zone-2000.net
nailovamater

Postby 3oka » 18 Jun 2012, 10:35

Ponesite dovoljno kukuruza natopljenog red-bulom za kljucanje u pauzama. I sa krilimia Vam treba podosta od Vilinca preko Pesti Brda do Plocnog pa tek onda do "civilizacije".
U neka lijepa i normalna planinarska vremena (kad se vremena i kondicije i konja imalo na pretek) markacija i direktna staza izmedju Pesti-Brda i Plocnog nije postojala (neka me ispravi neko ako grijesim). Ostavite bar 1 vrh za doci i sljedeci put na Cvrsnicu :)
3oka

Postby Planinarenje » 18 Jun 2012, 15:37

3oka wrote:Ponesite dovoljno kukuruza natopljenog red-bulom za kljucanje u pauzama. I sa krilimia Vam treba podosta od Vilinca preko Pesti Brda do Plocnog pa tek onda do "civilizacije".
U neka lijepa i normalna planinarska vremena (kad se vremena i kondicije i konja imalo na pretek) markacija i direktna staza izmedju Pesti-Brda i Plocnog nije postojala (neka me ispravi neko ako grijesim). Ostavite bar 1 vrh za doci i sljedeci put na Cvrsnicu :)

Sve u svemu cilj puta je ne vračati se putem prema Vilincu i nazad do Blidinja nego nekim drugim putem, uz obilazak Hajdučkih vrata, Velikog Vilinca, ledenog jezera i jednog od ova 2 vrha (i 2 ako je moguće)... Ako uzmemo za usporedbu Diva Grabovica - Tisa - Hajdučka vrata - Vilinac i ova tura Vilinac - Pesti Brdo - Pločno - Blidinje koja je po vašem mišljenju teža...

Postoji li karta Čvrsnice sa ucrtanim planinarskim putevima ili ne?
Planinarenje

Postby Armin » 18 Jun 2012, 15:54

Ne morate se vratiti na Muharnicu vec preko Malog Vilinca na Risovac, pa mu to dodje kao kruzna tura.
Ili, ako hocete "jacu" turu u povratku: dom VIlinac - Plocno, pa povratak na Masnu Luku.
Nisam siguran da li je (novo)markirana staza dom Vilinac - Plocno, ali Plocno - Masna Luka jeste sigurno.
Pesti Brdo ostavite za poseban đir ...
Edmund Burke: "The only thing necessary for the triumph of evil is that good men should do nothing"
Armin

Postby nailovamater » 18 Jun 2012, 16:20

staza do pesti brda nije laka za snalaženje. markacije gotovo da i nema a ljeti se treba tražiti i put kroz kleku. preporučujem vodiča...
sa pločnog i pesti brda treba sići na boričevac. bliži je nego masna luka a ne mora se penjati do doma vilinac. ako dolazite autom iz smijera jablanice, skretanje za boričevac je malo niže od skretanja za masnu luku. put je zemljani i ide preko livada. vozite do zadnih vikendica na samom rubu šume, gdje se uključujete na markiranu stazu masna luka-pločno...
staza vilinac-risovac je takođe teška za orjentaciju.
to su neke od orjentacijski najtežih staza u bih...

nailovamater

Postby StoMiNedaMojNadimak » 02 Jul 2012, 22:58

nailovamater wrote:...staza vilinac-risovac je takođe teška za orjentaciju. to su neke od orjentacijski najtežih staza u bih...

Potpisujem! Nahebo i naklekio se! :huu ~X(
Opet pitam: što mi neda moj nadimak?
theČUPO
StoMiNedaMojNadimak

Postby nailovamater » 03 Jul 2012, 09:23

slušaj mater(u) :roll:

nailovamater

Return to Po šumama i gorama...