[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 78: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 78: Undefined variable: Array
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 78: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 78: Undefined variable: Array
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4764: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4765: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4766: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
Forum Zone-2000 • View topic - Informacije o minama

Informacije o minama

Vijesti, informacije, pitanja, ankete... u najširem smislu

Moderator: :-)

Postby dabar » 12 Jun 2006, 17:33

pa stara narodna je rekla.....ne gazi travu dok seljaka ne pitas
dabar

Postby nona » 12 Jun 2006, 18:31

Cujem ima n'akav radar za mine. :-|
nona

savjet

Postby Jerko Morović » 12 Jun 2006, 19:42

Fatajte se samo uhodanih staza i čim više kamenih kozijih manite se indijane đonsa.. :-D :?: :idea: :cool:
Jerko Morović

Postby Bio nekad planinar » 20 Jul 2006, 09:49

Bio nekad planinar

Postby nailovamater » 20 Jul 2006, 09:52

bolje odrat' tabane bježeći, nego umrijet' neodranih tabana!

http://nailovamater.zone-2000.net
nailovamater

Postby Bio nekad planinar » 20 Jul 2006, 12:27

Hvala!!!!!
Bio nekad planinar

Postby Guest » 07 Jan 2007, 05:03

Pricu o deminiranju podrucja Glogovo polje i Greda.. sam pokretao ja licno...na zalost bez nekih rezultata...pozitivno je sto cemo markitati put... GLOGOSNICA-GLOGOVO-VELIKI PRENJ (HAS) - LUCINE i (onda od raskrsca sto vodi prema Čemernom dolu - Lupoglavu )
vracamo se preko prevoja Grede na Međuprenje (Lokalitet na kojem se nalazi Milanova koliba)
Stvarno je bruka da se kaze da ima precih stvari od "skidanja mina" al hvala Bogu pa ima ona narodna "NICIJA NIJE DO ZORE SJALA"
Vidim da su druge planine pogodjene isim problemom... al posto Prenj dobro znam (Čvrsnicu manje vise)
Na Prenju minska polja su dobro obiljezena..
Glogovo polje: (Juzni dio polja... put ka Mostarskoj bijeloj... na tom dijelu se nalazi i par bunara s vodom.. eh ovako... taj put je "LOSE" markiran... stavljana je tabla na 150 metara ispred polja...ja sam dobio od clana ekipe informaciju da taj potez je odigran da se neide dalje dolje.. naime minirano je samo jedan GOZD (uvala)
Moj zadnji izlazak na Prenj je mogao unijeti nevjericu u ekipu koju sam vodio... dosli smo do "IZVIDNICE" taj put vodi paralelno s miniranim dijelom...nakon fotografisanja kanjona Mostarske b. krenusmo ka kolibi.. međutim... dolazimo do znaka MINE al s druge strane :roll: :roll:
Na pitanje: Sanćo gdje nas ovo ti provede....
Nakon par minuta sam rekao: Ma njihova greska...

Od Jablanice druga zaostala mina je jedna od 20 koje je nedostajala prilikom deminiranja...nalazi se na putu Glogovo - Has
e sad dal je tu minu aktivirala zivotinja ili ne... nebih da rizikujemo al taj dio puta (nekih 20 metara) se zaobilazi s donje strane a sanse da se zaluta u podrucje gdje je mina su minimalne....

Mine na predjelu izmedju Grede i Cvitine-Cetine su dobro markirane al... zaobilazni put koji cemo ako Bog da mi uraditi je skroz lose markiran...
Eh put od Idbra je markiran al se za ovaj dio Prenja kaze da je bas kritican... (prepun mina) mada danas slabo (nitko) ne koristi te zaobilaznice..

Mine iza vrha Galič...put iza "rovova" prema selu Grabovčići
Mine na "DRUGOJ VODI" to je put na relaciji TISOVICA - ČEMERNI DO
prolazio sam tim putem... markacija je prisutna..i postavljena je an vidljivo mjesto

Vrutak... na ovoj slici ispod moci ce se primjetiti markacije na Vrutku...prosao sam kroz dio gdje pise s obe strane MINIRANO
to je put TISOVICA - VRUTAK - OTIS - Z.G na vrutku je jos prisutno jedno minsko polje kod "vode"... taj minirani dio se nalazi na poljani ispod "DOMA" na Vrutku... ako ga tako mogu nazvati...mada pise Dom na njemu...

Eh sada jos bolnije spoznaje... prilikom boravka jedne ekipe na prevoju izmedju Otisa i Z.G nadjene su 7 nagaznih mina.... ujutro pri budjenu ekipa je skontala da su skoro prespavali na njima... ( to je bilo u vrijeme 1990-tih ..ne ponovilo se naravno...ratno doba, Balasevic je po ko zna koji put dobro odpjevao... ma ebi te se 90-te) sad dal jos ima tu koja zaostala mina... ja sam pregazio taj put par puta.. zatim price o miniranom Jezercetu... eh tu pricu ja smatram "vojnickom" jer prilikom studiranja imao sam priliku da procitam kako u toku rata se miniraju "PUTEVI i VODE"
mislim da je to cista izmisljotina o minama na Jezercetu...ja sam se nedavno uslikao tu ... skakajuci s kamena na kamen ko pitom jarac :shock:
Dal je necije zamisljanje o tome kako je Jezerce trebalo minirati nama uskratilo slobodu kretanja oko njeg????

Zamolio bih neke ako znaju o jos nekim miniranim podrucjima na Prenju da ovdje nadovezu svoj komentar...
(Dio za koji govore da je miniran su Sivadije??) Sivadije su meni ipak ljepse od Tisovice....mada se Tisovica smatra kao predio planine Prenj No.1
DIJELOVI TEKSTA KOJI SU BOLDOVANI- (Kako se ono kaze > PODEBLJANI < :arrow: ) SU MARKIRANI I LICNI SAM POZNAVAOC TIH PODRUCJA... A ovo ostalo su "price" koje nisu iz kafana nego od ljudi koji su na zalost (opet kazem) boravili na Prenju tih ebenih devedesetih

STOP MINAMA NA PLANINAMA
(Cak i rimuje se)
Image
Guest

prenj - mine

Postby prenj » 08 Jan 2007, 23:23

Cobani koji su ljetos bili s ovcama na Jezercu, pa presli u Vlasni do, su danima s 200 ovaca prelazili Prijevorac (pod Sivadijama) i isli (a sto je jos vaznije vracali se istim putem) ka Bijelim vodama. Male su sanse da gore ima mina.

Mina ima na staroj markaciji i kraticama (koje su dobrano zarasle u siblje) s Borackog jezera uz Boracku dragu i treba ici obavezno makadamskim putem (pratiti odvojak za Rujiste, desno, na cesti Konjic - Boracko), 3-4h hoda do Crnopolja. S kraja makadamske ceste i pocetka Crnopolja ne treba ici desno i dole prema starim katunima, vec vidljivom markacijom za Jezerce. Staza sigurna i "utabana".
Put ne postoji. Put nastaje hodanjem.
prenj

Postby Armin » 09 Jan 2007, 09:45

Kić je nešto pričao da su te mine gore desno od Grede kao označene, ali u stvari nisu tu gdje je oznaka nego malo dalje. Ja i Hido kontali da sami gore odemo, ali nakon te priče nisam baš poletan.
Taj dio gore od Međuprenjeva do Lučina baš treba markirati.

A od Vidrinih Gruda kada se pođe ka Uborku i Cetinu, negdje kod one pećine na grebenu/gdje ima vode/ spušta se put do Idbra. Navodno i na tom putu ima mina.

Onda je takođe spominjao i da je dol od Crnih Kosa prema Cetini takođe miniran pa ga valja obići sa lijeve strane.

Ma ludnica - mislim da je veliki uspjeh da se mine bar markiraju.
Armin

,eto me

Postby Jerko Morović » 09 Jan 2007, 09:53

Sano treba hodat po utabanim stazama i više po kamenjaru đe se da i domačine pitat a ne čaršijske polufilozofe,slušat jer ni do Barica nisu stigli od šupljiranja..
Jerko Morović

Postby Guest » 13 Jan 2007, 12:45

Guest

Postby amir » 09 Feb 2007, 14:33

Obzirom da su mine ozbiljna stvar i obzirom da sam i ja ozbiljan te imajuci u vidu da su mi neki mnogo ozbiljniji pjaninari sugerisali na Sanchin post o minama ja moram dati primjeren komentar. Iskreno ovaj post nisam licno ni vidio (nisam prisutan na forumu u posljednje vrijeme zbog prezauzetosti) dok nisam dobio pomenute sugestije.
Ovaj put ne bih davao komentare o svim pomenutim lokacijama vec samo o onima za koje sam dobro upucen. To se konkretno odnosi na podrucje Prenja koje gravitira Konjicu.
Dragi Sanco, izuzetno cijenim tvoje komentare i upute o minskoj situaciji i ne bih komentarisao tvoje poznavanje terena (ove pomenute strane Prenja prema Konjicu), ali iz nekih segmenata mogu naslutiti od koga si neke informacije o minama dobio, a koje ili nisu istinite ili su poluistinite. Naravno, prije svega ove moje sugestije uopce ne kritiziraju tebe vec samo informacije koje nisu tacne.
Prenj jesto izgubio dosta zbog problema mina i bezbjednost treba i mora biti na prvom mjestu. Medjutim, zbog napora i teznji da se Prenju vrati mjesto koje mu objektivno i pripada trenutnu bezbjednosnu situaciju (famu) ne treba napuhavati vecom nego sto stvarno jeste.

Idemo redom:

Sanco: Eh put od Idbra je markiran al se za ovaj dio Prenja kaze da je bas kritican... (prepun mina) mada danas slabo (nitko) ne koristi te zaobilaznice..
Put za Tisovicu od Idbra nije miniran niti je to ikakva zaobilaznica vec je to bio svojevremeno najlaksi put do Tisovice. Danas to nazalost nije obzirom napostojanje novoizgradjenog automibilskog puta preko Rapata. Medjutim, i danas veliki broj pravih planinara koristi taj put i zimi i ljeti. Put je markiran prije dvije godine prateci strogo staru marku i bez ikakvih skretanja i zaobilazenja navodnih sumnjivih mjesta (jer ista ne postoje).
(Put do Idbra od Cetine, koji spominje Armin, nije nikada bio planinarski vec lovacki)

Sanco: Vrutak... na ovoj slici ispod moci ce se primjetiti markacije na Vrutku...prosao sam kroz dio gdje pise s obe strane MINIRANO
to je put TISOVICA - VRUTAK - OTIS - Z.G na vrutku je jos prisutno jedno minsko polje kod "vode"... taj minirani dio se nalazi na poljani ispod "DOMA" na Vrutku... ako ga tako mogu nazvati...mada pise Dom na njemu...

Sumnjivi dio puta ispod bivka na Vrutku je obiljezen i nova staza ga zaobilazi duzinom od nekih 20 – 30 metara. Za svaki slucaj sumnjivi dio puta je i fizicki preprijecen balvanima tako da ni teoretski nije moguce proci njime. (na tom dijelu je ostala jedna mina koja nije nadjena).
Izvor ispod Vrutka nije miniran i tokom 94 i 95 vojska (koja je boravila na Vrutku) je uzimala vodu sa njega. Planinari, koji borave u bivku, to isto rade i danas, ali ne samo planinari vec i hiljade grla stoke krupnog i sitnog zuba. Vojna situacija tokom rata (kretanja linija i trupa) jednostavo nije teoretski dozvoljavala miniranje tog izvora.
(Razlog miniranja puta ispod bivka je veoma cudan i opsiran za objasnjavanje, ako neko zeli mogu mu ga detaljno objasniti).

Sanco: Eh sada jos bolnije spoznaje... prilikom boravka jedne ekipe na prevoju izmedju Otisa i Z.G nadjene su 7 nagaznih mina.... ujutro pri budjenu ekipa je skontala da su skoro prespavali na njima... ( to je bilo u vrijeme 1990-tih ..ne ponovilo se naravno...ratno doba, Balasevic je po ko zna koji put dobro odpjevao... ma ebi te se 90-te) sad dal jos ima tu koja zaostala mina... ja sam pregazio taj put par puta.. zatim price o miniranom Jezercetu... eh tu pricu ja smatram "vojnickom" jer prilikom studiranja imao sam priliku da procitam kako u toku rata se miniraju "PUTEVI i VODE"
mislim da je to cista izmisljotina o minama na Jezercetu...ja sam se nedavno uslikao tu ...

Sto se podotisa tice, za kraticu (oni stariji ce se sjetiti) koja se od Vrutka odvaja lijevo mnogo prije raskrsca ZG – Jezerce i koja ide prema Mlijecnom dolu, postoje indicije da je minirana ali danas niko tim putem ne ide (zarastao je neprepoznatljiv) i isti nije markiran (niti je ikada bio i ranije).
Jezerce, kao i put do njega od podotisa ne bih puno objasnjavao jer su krda maxovih ovaca i konja i empirijski dokazala da put nije miniran , ali ni sam izvor.

Obzirom da sam licno ucestvovao u markiranju navedenih puteva odgovorno tvrdim da smo prije toga obavili detaljne konsultacije sa svima (sa obje strane) koji su boravili na tom podrucju tokom rata i odvojili kafanske price od cinjenica.
amir

Postby ane i mare » 02 Mar 2007, 15:12

... i ja sam tamo bila i vino sam pila i još mi je jezik mokar.
ane i mare

Postby dabar » 02 Mar 2007, 16:23

dabar

Postby Armin » 02 Mar 2007, 18:54

Armin

PreviousNext

Return to Po šumama i gorama...